top of page
Vyhledat

Jak vám vágní jazyk ničí komunikaci, ani o tom nevíte

  • martinhofmeister66
  • 28. 11. 2023
  • Minut čtení: 5

Aktualizováno: 13. 12. 2023


Já bych se možná chtěl zeptat, jak to vypadá s…." zněla otázka posluchače jedné prezentace na YouTube. Nebyl jsem jistý, zda se opravdu zeptá, nebo jenom vyhrožoval.


On je jakoby nejlepší v tom, co dělá a ..." smečoval další dotazující. V tu chvíli mě napadla kacířská myšlenka, zda je dotyčný opravdu dobrý, nebo jenom jakoby.


Také se potkáváte s podobnými slovíčky? Matou vás i přes zjevný fakt, že je jejich autoři používají s takovou jistotou? Něco jako, vlastně, takový, myslím, že... a mnohá další.


Vágní slova jsou jako mor, který se šíří naší společností. Dusí porozumění doma i v kanceláři. Napadají agresivně naše věty a ničí jejich smysl. Pokud je používáte, druhá strana vám pak často nerozumí a může si slova vyložit podle svého a „vymyslet si vlastní zadání”.


Ve firmách stojí taková drobnost, jako vágní slova, majitele hodně peněz. Podle rozsahu projektů desítky i stovky tisíc korun. Někdy i více.


Doma jde „jenom" o nervy a porozumění...


1. Co vágní slova dělají?

Vágní slova a výrazy mají tendenci zatemňovat smysl a snižovat jasnost naší komunikace. Tyto nekonkrétní a neurčité výrazy vytvářejí v našem vyjadřování mlhavost, která může vést k řadě nedorozumění a nejasnostem při komunikaci. Jejich použití může způsobit, že posluchač nebo čtenář má potíže s interpretací skutečného záměru nebo významu sdělení, což může vést k zavádějícím interpretacím nebo dokonce k chybným představám.


Jednoduše řečeno, druhá strana si není jistá tím, co jste právě řekli a může si vaše myšlenky doplnit podle své představivosti. Což určitě nechcete. Nebo ano?


Rozpoznání a pochopení vágního jazyka je nezbytným krokem k jeho účinnému omezení v našem vyjadřování. Tímto způsobem se výrazně zvyšuje přesnost, jasnost a přímý dopad vašich slov, což vede k lepší a efektivnější komunikaci.


Lidé vám budou jednoduše více rozumět!


2. Vágní hitparáda - to nejlepší z nejhoršího

Sestavil jsem pro vás seznam 5 nejčastějších vágních slov. Projděte si jej a zamyslete se, kde je ve svém okolí slýcháváte. V jakých větách je nacházíte nejčastěji? V jakých situacích se vám objevují?


Nepoužíváte některá z nich vy sami?


2.1 Myslím, že

Může naznačovat nejistotu nebo subjektivní názor. Např. „Kdy má být ta důležitá schůzka? " Odpověď „Myslím, že v úterý," druhou osobu těžko uspokojí, pokud se na ní chystá a potřebuje vědět přesný čas.


2.2 Asi

Asi znamená nejistotu nebo odhad. Odpověď "Asi to udělám zítra," nechá vaše plány nejasné a šéfa lehce podebraného.


2.3 Možná

Možná pašuje do věty nejistotu. Věta "Možná přijdu na večírek." nechá vaše kamarády v nejistotě, zda skutečně přijdete nebo ne.


2.4 Nějaký

Může být vágní a nespecifické, např. "Potřebuji nějaký nástroj," což neudává konkrétní potřebu. Druhá stran nebude vědět, jak vám pomoci.


2.5 Vlastně

Často se používá v nejistých kontextech, může způsobit nejednoznačnost Např. "Vlastně nevím, jestli to chci."


Oblíbené jsou i takový, jakože, jako, snad, něco, něco jako, třeba.


Já osobně miluji jakoby. „Je to takové, jakoby... skvělé." Je vám to hned jasné, ne?


Používání těchto slov a frází vede k nejasnostem a nedorozuměním, protože nejsou dostatečně konkrétní nebo určité. Pro jasnější a efektivnější komunikaci se vyjadřujte přímo a s menším počtem nejistých výrazů.


Případně je vynechte úplně.


3. Příklady použití

Podívejte se na 2 příklady, které ilustrují rozdíl v mluvě, ve které použijete neurčitá slova a kdy je naopak odstraníte. Při čteni si všímejte, co s vámi jednotlivé ukázky dělají. Jaké pocity vyvolávají ve vašem těle.


3.1 Příklad 1

Původní odstavec s neurčitými slovy

V projektu bychom možná mohli nějak implementovat nové technologie, což by asi zvýšilo efektivitu. Asi bychom se měli pokusit zvážit několik různých možností, které by mohly přinést takový druh výsledku, o kterém si myslím, že by byl přínosný. Možná bychom měli zvážit i jakési konzultace s odborníky.


Upravený odstavec bez neurčitých slov

V projektu plánujeme implementovat specifické nové technologie, což zvýší efektivitu. Rozhodli jsme se prozkoumat tři konkrétní možnosti, které přinesou měřitelné zlepšení výkonnosti. Zahrnuli jsme také plánované konzultace s odborníky v oblasti.


Rozdíl

V upraveném odstavci je jasněji definován plán a záměry, což odstraňuje nejasnosti a poskytuje konkrétnější a přímější informace. Neurčitá slova jako "možná", "nějak", "asi" a "myslím, že" jsem nahradil specifičtějšími formulacemi, což zvyšuje srozumitelnost a přesnost sdělení.


Zdá se vám, že je v uvedeném odstavci jenom pár vágních slov a já zbytečně vyšiluji? Podívejte se na něj pěčlivě a spočítejte si je. Pokud se jejich hledáním nechcete namáhat sami, zvýraznil jsem Vám je modrou barvou v dalším odstavci.


V projektu bychom možná mohli nějak implementovat nové technologie, což by asi zvýšilo efektivitu. Asi bychom se měli pokusit zvážit několik různých možností, které by mohly přinést takový druh výsledku, o kterém si myslím, že by byl přínosný. Možná bychom měli zvážit i jakési konzultace s odborníky.


Vidíte? Ve 3 větách je 8 vágních slov!


Když se zítra zaposloucháte do slov svých kolegů a známých, možná zjistíte, že tak nějak, asi vypadá, naše komunikace.


Nebo raději...

...„když se zítra zaposloucháte do slov svých kolegů a známých, zjistíte, že tak vypadá naše komunikace."


3.2 Příklad 2

Původní verze s neurčitými slovy

Možná bychom měli přemýšlet o tom, jak zlepšit naši zahradu. Asi bychom mohli přidat nějaké květiny nebo třeba upravit trávník. Nejsem si jistý, jaké změny by byly nejlepší, ale předpokládám, že cokoli, co uděláme, by mohlo zahradu trochu zpříjemnit.


Upravená verze bez neurčitých slov

Přemýšlíme o způsobech, jak zlepšit naši zahradu. Zvažujeme přidání konkrétních druhů květin, jako jsou tulipány a růže, a zvažujeme úpravu trávníku. Stále hledáme nejlepší možnosti změn, ale jsme přesvědčeni, že jakékoli vylepšení zahradu zpříjemní.


První verze je opět méně konkrétní a ponechává více prostoru pro nejistotu, zatímco druhá verze je specifičtější a jasněji formuluje, co zvažujete. Rozdíl mezi těmito dvěma přístupy ukazuje, jak neurčitá slova mohou změnit vnímání jasnosti a určitosti v komunikaci.


Na konec si můžete položit otázku. Chce se člověk v první variantě opravdu pusti do úpravy zahrady, nebo o tom jenom povídá? A jak je na tom osoba z druhé ukázky?


Co si o tom myslíte?


V kanceláři vám může diagnostika vágních slov i podřízených pomoci při jejich zařazení mezi akční a reakční zaměstnance.


4. Jsou vágní výrazy špatné vždy?

Na rozdíl od každodenní komunikace, kde usilujeme o jasnost a přesnost, existují určité obory, jako je diplomacie, kde může být vágní a zamlžená řeč naopak velmi užitečná. V těchto kontextech se často používá neurčitý jazyk jako nástroj pro zachování flexibility, otevření prostoru pro volnou interpretaci a zabránění konfliktům. Tak trochu mlžení.


Tato metoda umožňuje diplomatům a jiným profesionálům vyjednávat a komunikovat tak, aby mohli zachovat dobré vztahy se všemi stranami a současně otevírat cesty k dalšímu dialogu, Vágní jazyk v těchto situacích může sloužit jako cenný nástroj pro dosažení diplomatických cílů.


Pokud je vaším cílem mluvit nejasně, je tento článek přínosem i pro vás. Stačí zařadit do svého slovníku co největší počet vágních slov a můžete vyrazit,


...třeba do politiky.


5. Jak z toho ven

Chcete se zbavit vágních slov a dosáhnout čisté komunikace? Zajímá vás, která z nich vás provází nejčastěji? Existuje několik způsobů, ale jeden z nich je zvláště efektivní: zaznamenejte si své rozhovory.


Pusťte si tyto nahrávky, poznamenejte si každé vágní slovo a sledujte, která z nich jsou vašimi "oblíbenci". Uvidíte, jak často je používáte.


A jak se jich zbavíte?


Zaměřte se na jedno konkrétní slovo a po několik dní sledujte pouze jeho používání. Brzy si ho začnete uvědomovat a postupně vás to povede k jeho automatickému filtrování. Dostanete se až do bodu, kdy slovo ucítíte na jazyku dříve, než ho vyslovíte.


A právě v ten moment nastane změna – budete přesně vědět, co říkáte, dříve než slova opustí vaše ústa.


To je klíčový okamžik, na který jste čekali!


 





 
 
 

Comments


Přihlašte se a získávejte upozornění na nové články na blogu!

Děkujeme, že jste se zaregistrovali!

Vyladíme s.r.o.

Boženy Hofmeisterové 954, 156 00 Praha

IČO: 11935006

  • LinkedIn
bottom of page